A fenntartható városi mobilitásra törekvés egyik fontos eleme, hogy a közforgalmú közlekedési módokat vonzóbbá tegyük az utazóközönség számára, ezzel is csökkentve az egyéni közlekedők arányát az amúgy is zsúfolt városi környezetben. Az újabb és kényelmesebb járművek és a gyakran, kiszámíthatóan közlekedő járatok mellett az utazók információ ellátottságának növelésével is jelentős komfortérzet javulást lehet elérni az utazások során.
A FUTÁR rendszer 2014-es indulása óta folyamatosan újabb funkciókkal bővül nem csak a forgalomirányítási, de az utastájékoztatási megoldások területén is. A J&J (PSV) Magyarország Kft és a Budapesti Közlekedési Központ közös fejlesztéseinek köszönhetően rövidesen már a járművek fedélzetén is részletes, valós idejű átszállási információk válnak elérhetővé.
A J&J (PSV) Magyarország Kft a Luminator utastájékoztató rendszerek kizárólagos magyarországi forgalmazójaként és üzemeltetőjeként megközelítőleg 1000 budapesti autóbusz vizuális utastájékoztatását biztosítja, így az új funkciók bevezetésével a főváros szinte minden autóbusz viszonylatán megjelennek majd olyan járművek, ahol a részletes átszállási információk elérhetőek.
Akik régóta használják a BKK járatait, azok emlékezhetnek rá, hogy korábban volt már kísérlet az átszállási lehetőségek megjelenítésére a járműfedélzeti kijelzőkön. Ugyanakkor az utastájékoztatásban a „vagy jót, vagy semmit” elvet valljuk, azaz nem megengedhető, hogy téves, félrevezető információk jelenjenek meg a járműveken. A közelmúltban más fejlesztések is hozzájárultak a korábbi tesztüzemek során tapasztalt nehézségek leküzdéséhez.
Ezek közül talán a legfontosabb, hogy 2022-ben a 3G mobilhálózatok leállítása miatt minden FUTÁR rendszerrel szerelt járművet elláttak 4G adatkapcsolattal, így a nagyobb sávszélesség lehetővé teszi a megnövekedett információigény gyorsabb kiszolgálását.
Ez tette lehetővé azt is, hogy a 100E AIRPORT EXPRESS járatok utastájékoztató monitorjain megjelenő grafikus tájékoztatási tartalmak (képek és videók egyaránt) frissítése immár távolról is lehetséges és akár járatonként, útirányonként távolról módosíthatók. Így például a repülőtér irányába közlekedők számára a repülőtéri teendőkkel kapcsolatos tájékoztató anyagok, míg a városközpont felé közlekedők számára a BudapestGo applikációval, illetve a papír alapú és mobiljegyek érvényesítésével kapcsolatos tájékoztató tartalmak jeleníthetők meg.
A digitális felületek jobb kihasználásával a papírfelhasználás is nagyban csökkenthető. A járművek legnagyobb számban széles képernyőjű utastéri monitorral vannak felszerelve, ami lehetőséget ad arra, hogy a tájékoztató tartalmak (például utazási feltételek, operatív információk) a monitor jobb oldalán úgy is megjelenhessenek, hogy az utastájékoztatási alapfunkció folyamatos marad.
Az átszállások megjelenítésének finomításához nagyban hozzájárult, hogy a közelmúltban más európai városokban is hasonló fejlesztések valósultak meg, így mind a forgalomirányító rendszer, mind az utastájékoztató eszközök oldaláról jó tapasztalatok álltak rendelkezésre, amiket fel tudtunk használni a fejlesztések során.
A megvalósult megoldás fontos előnye, hogy a megjelenített átszállások paraméterezhetőek, így megadható például, hogy csak 30 percen belüli átszállási lehetőségek jelenjenek meg, illetve kiszűrhetők a párhuzamos járatok, amik nem tekinthetők releváns átszállási lehetőségnek.
Ezek a műveletek egy központi szerver környezetben valósulnak meg, így a járművekre már csak azokat az információkat szükséges letölteni, amiket valóban meg is kell jeleníteni, nem terhelve ezzel tovább a járművek fedélzeti egységeit.
A rendszer úgy működik, hogy a menetkiválasztáskor, vagy a megállóba való érkezéskor töltődnek le a következő megállóra vonatkozó adatok, így a fedélzeti egységeknek egy megálló köznyi idejük van feldolgozni az információt és a megálló elhagyását követően rögtön megjeleníteni a következő megállóra vonatkozó átszállási lehetőségeket.
A rendszer lehetőséget biztosít harmadik féltől származó real time adatok átvételére szabvány protokollokon keresztül, így a MÁV, a MÁV-HÉV, illetve a Volánbusz járatai, de később akár repülőtéri járatindulások is megjeleníthetők.
A Luminator utastájékoztató rendszerek Budapesten egyedülálló módon a viszonylatszámok mellett a célállomást és a járatok megállóból való várható indulásáig hátralévő időt is megjelenítik majd. Mindezt a szolgáltatók arculati standardjai szerinti színek és piktogramok alkalmazásával. Ez a mai online világban egyszerűnek tűnhet, de a járműveken jelenleg használt kommunikációs protokollok a 90-es évekből származnak, így a kötöttségeik miatt a megvalósításuk jelentős fejlesztői kreatív gondolkodást igényelt.
Csak a magyarországi mobilszolgáltatók döntésén múlik az, hogy pontosan mikorra történik meg a 3G teljes kivezetés, de abban mindenki egyetért – szolgáltatók és a szakértők is –, hogy a 3G-s technológia kivezetése már rég nem kérdés és a munkálatok gőzerővel zajlanak a színfalak mögött. Egyszerűen azért kell helyet adni a jóval korszerűbb 4G-s és 5G-s kommunikációs technológiáknak, mert újabb képességek, újabb lehetőségek jelennek meg általa, amelyek 3G-n nem álltak volna rendelkezésre.