A visszapillantó tükröket helyettesítő digitális kameramegoldások és intelligens holttérfigyelő rendszerek egyre fejlettebbek és egyre nagyobb teret követelnek maguknak a közlekedés világában.
Világszerte évente több, mint 1 millió haláleset és közel 50 millió súlyos sérülés történik az utakon (WHO 2016, OECD 2020). Tovább vizsgálva a kérdést, szinte minden órában történik halálos közlekedési baleset, melynek oka leggyakrabban emberi tényező. Már egy, halálos közlekedési baleset is sok, de csak az EU-ban éves szinten több, mint harmincezer ember veszti életét ezen egyszerű okból kifolyólag. A negatív statisztikák alól hazánk, Magyarország sem kivétel. Ráadásul az elenyésző kivételt nem figyelembe véve vezetői/sofőr hiba a balesetek fő kiváltó oka. Tehát a sofőr hibáiból eredő járműbalesetek megelőzését figyelő és mesterséges intelligenciát (AI) használó megoldások alkalmazása egyszerűen nélkülözhetetlenek a jármű gyártók és üzemeltetők, valamint felhasználók számára a biztonságos és balesetmentes közlekedés biztosítása érdekében.
A vezető/sofőr viselkedés figyelő és elemző intelligens AI rendszerek (Driver Status Monitor – DSM, Driver Monitoring System - DMS) lényege, hogy egy kifejezetten erre a célra tervezett, úgynevezett kamerával követik le a sofőrt úgy, hogy őt magát sem a kilátásában, sem a vezetés közben nem zavarják és amennyiben potenciálisan veszélyes helyzetet érzékel a rendszer, automatikusan figyelmeztető vész visszajelzéseket kap a sofőr.
Tény, hogy az társadalmunkban egyre fokozódnak a közlekedés biztonsági elvárások és az elvárt szabályozói nyomás miatt éveken belül és észrevétlenül mennek végbe ezen a területen is a változások. Széles körben fogják alkalmazni a vezetőfigyelést a közösségi közlekedéstől kezdve a bérautós, bármunkagépes és egyéb nagy flottás járműpark üzemeltetői is.
Leggyakrabban a fáradtság, az indiszponáltság, egyéb egészségügyi okok, vagy éppen az érzelmi túlfűtöttség, az alkoholos vagy kábítószeres befolyásoltság állnak a háttérben. A rendkívül összetett és AI megoldásokat is használó technológiák többféle sofőr figyelmetlenségre - akár fáradtság esetén is - képesek időben felismerni a veszélyes viselkedést és a jármű vezetőjének automatikusan figyelmeztetést leadni és ezzel akár a súlyos, vagy akár halálos közlekedési baleseteket döntő többségében megelőzni és a tetemes anyagi károkat jelentős mértékben csökkenteni.
A fogyasztói hozzáállás is változni fog és az egyre növekvő közlekedés biztonsági elvárások érdekében a demagóg fékeket tápláló ellenérzések az érvek hiányában kiengednek vagy nagyon rövid időn belül kikopnak. Hogy miért? Azért, mert nem az lesz a szempont a családi, közösségi és ipari jármű felhasználás terén, hogy „engem megfigyel a jármű, nehogy már”, hanem az, hogy milyen minőségben és milyen mértékben lesz képes a jármű számunkra és környezetünk számára olyan plusz extra biztonságot garantálni, ami magunk, családunk és környezetünk életét megóvja, valamint így a járművek következményi kárát csökkenteni. Arról nem is beszélve, hogy egyáltalán nincs is arra szükség, hogy az adatok kikerüljenek a járműről, hacsak erre nincs külön igény.
Az adatvédelem szintén kifejezetten fontos terület és már létezik olyan releváns európai uniós szabályozás, ami az élethez való jogot a személyes adatokhoz fűződő jogok elé helyezi. Így GDPR szempontjából megfeleltethető egy adott rendszer nagy flottás céges környezetben is akkor, ha ellenőrizhető, hogy ki vezeti az autót, de csak olyan azonosítóval, ami alapján később már nem visszafejthető a sofőr arca. A fentiekből is mindenki számára jól kitűnik, hogy az ilyen rendszerek sikeres forgalmazói fokozottan ügyelnek a lehetséges aggodalmakra, a kifejezetten érzékeny személyes szféra védelmére és adatok biztonságos kezelésére. A terméknek pedig a felhasználó és akár az üzemeltető diszpécser teljes ellenőrzése alatt áll és csakis kizárólag a biztonságos közlekedést és a kényelmes vezetési komfortot szolgálja.
A visszapillantó tükröket helyettesítő digitális kameramegoldások és intelligens holttérfigyelő rendszerek egyre fejlettebbek és egyre nagyobb teret követelnek maguknak a közlekedés világában.
Az elektromobilitás világszerte és Magyarországon is egyre gyorsabban ütemben fejlődik. Ma már nem kérdés, hogy a környezetvédelmi és gazdaságossági szempontokat is figyelembe véve a fenntartható, zöld közlekedés irányába haladunk, így talán nem túlzás kijelenteni, hogy az utóbbi években az elektromobilitás a közösségi közlekedésben is robbanásszerű fejlődési irányt vett.
A szakma számára már ismerősen cseng a név: ITxPT (Information Technology for Public Transport), ami nem jelent mást, mint a kommunikációs protokollok szabványosítását a közösségi közlekedésben. De mi is ez valójában? Lehetséges lenne a valós „plug-and-play” integráció? A J&J (PSV) Kft. szerint igen, de ennél valójában sokkal többről van szó!