Világszerte évente több, mint 1 millió haláleset és közel 50 millió súlyos sérülés történik az utakon (WHO 2016, OECD 2020).
A visszapillantó tükröket helyettesítő digitális kameramegoldások és intelligens holttérfigyelő rendszerek egyre fejlettebbek és egyre nagyobb teret követlenek maguknak a közlekedés világában. Persze mondhatjuk, hogy vannak olyan dolgok, amelyekhez jobb nem hozzá nyúlni, mert: „jól van az úgy, ahogy van”. A külső visszapillantó tükrök is pont ilyenek. Egyszerű, évtizedek óta működnek és már megszoktuk őket. Akkor meg minek ezzel foglalkozni? Jogos a kérdés, ám az autóbuszok visszapillantó tükrei esetében ez egyáltalán nincs így, ugyanis kiváló gondolat kamerákkal helyettesíteni a tükröket. Eláruljuk miért.
Egyrészt azért, mert a hagyományos tükrök méretei óriásiak, növelik a jármű szélességét, nagyobb sebességnél erős a szélzaj, a légellenállásukkal hozzáadnak valamennyit a fogyasztáshoz, másrészt rossz időjárási körülmények között a lencsére kerülő szennyeződések korlátozhatják a sofőr tájékozódási képességét. Az alapos tervezésnek és körültekintően kitesztelt kameraházak formáinak köszönhetően a kamerák lencséire csak minimálisan kerülhetnek vízcseppek, de az optika vízlepergető bevonatának köszönhetően az is gyorsan képes megtisztulni.
A hagyományos oldaltükrök esetében gondot okoznak a behajló fás részek, illetve a kefés autó mosón való áthaladáskor gyakoriak tükör törések, ami egyben a jármű forgalomból történő időszakos kiesésével is együtt jár. Ezzel szemben a kamerás-monitoros rendszerek nem növelik a jármű szélességét, azaz szűkebb forgalmi viszonyok közt a járművel való centizéseknél megszűnik a nyűg és károkozás kockázata, tehát biztonságosabban lehet közlekedni a járművekkel.
Továbbá a célirányosan formatervezett kameraházak légellenállása akár 90 százalékkal is alacsonyabb lehet, mint a hagyományos külsőtükörnek, ami egy teljes járműre vetítve akár 1-2 százalékos fogyasztás csökkenést is jelenthet. A kamerák és azok lencséje előtti üveg is fűthető, így a páralecsapódás elkerülhető. A kamerás visszapillantó rendszerek másik előnye, hogy csökkenti a holtteret, amivel a járművezető látótere kiszélesedik a kamerás-monitor rendszernek köszönhetően. A hagyományos tükrökkel szemben a többkamerás, oldalsó kameratükrös és halszem optikás rendszerek akár 0 százalékra is csökkenthetik a holtteret. Ha pedig hátramenetben szeretnénk menni a járművel, különböző sávok, vezetővonalak jelennek meg a monitorokon, amik támogatják a vezetőt a biztonságos manőverezésben.
Vannak még további pozitív hatásai is a visszapillantó tükröket helyettesítő kameráknak. Ismerjük az érzést, amikor a tükrökben váratlanul felvillan a vakító fény? Éjszakai vezetés mellett nagyon zavaró tud lenni, amennyiben a hátulról érkező járműnek egy rosszul beállított fényszórója elvakítja a szemünket. Ilyen a kamerás rendszerek esetében nincs. Az automatikusan elsötétedő belső visszapillantó tükrökhöz hasonlóan a külső kamerák az úgynevezett: Backlight Compensation technológiával csökkentik az éles, zavaró fényeket a kamerák képein és a monitoron is.
Egyes rendszerek már arra is képesek, hogy automatikusan változtassák a látószögüket, ha például a járművezető valamilyen irányba indexel, továbbá látszódnak a jármű mögött és mellett közvetlenül előforduló akadályok. Ezen felül a monitor még azt is mutatja, hogy adott akadály milyen távolságra van a járműtől. Egyes funkciók a járművezető által konfigurálhatók, de akár ki is kapcsolhatók.
A rendszer alapvetően pofon egyszerű. Nem áll másból, mint a régi óriási tükrök megszokott helyére, egy-egy célszerűen kialakított apró kamerát helyezünk, tehát a tükrök teljesen eltűnnek járműről. Mivel a járművezetők megszokták, hogy milyen irányban nézve kell tükrökbe tekinteni, a monitorokat a műszerfal két szélén úgy kell elhelyezni, hogy azok természetes hatást nyújtsanak miközben fokozzák a menetbiztonságot. Felhasználói szempontból a kívánt átmérőjű TFT monitor használata hamar megszokható. Mindössze néhány alkalom kell ahhoz, hogy a szem ráálljon és egyáltalán nem zavaró, hogy járművezető nem közvetlenül a valóságot, hanem egy digitális képet kap a monitoron a külvilágról. A monitorok fényereje egyedileg is állítható.
Mit kell tudnia egy ilyen rendszernek? A J&J (PSV) Kft. szakértői ezt is elárulták. Egy jó visszapillantó tükröket helyettesítő digitális kamera rendszer beépített mesterséges intelligenciára épít. Oldalanként legalább két integrált kamerát használ. Képes vizuális és hangjelzéseket adni a járművezető részére, de akár kívül a közutat használó pl.: gyalogosok számára. A rendszer támogatja akár a vízszintesen és függőlegesen osztott képernyőképet, rendelkezik a környezeti fény fényerejének érzékelési képességével és megfelelő interfésszel a kamera kép rögzítéséhez. A cég szakértői további technikai kérdés esetén akár személyesen is állnak rendelkezésre, de az érdeklődők kérdéseiket közvetlenül a info@jandjpsv.eu címre is megírhatják.
Összegezve, a fentieket alapján elmondható, hogy lassan elköszönhetünk a biztonsági szempontból az egyik legrégebben használt és az egyik legegyszerűbb technikától, ami valaha járműre szereltek. Nincs mit tenni, ha a kézi ablak feltekerést is könnyen el tudtuk engedni, és kazettás autósrádióról is át tudtunk állni, akkor nagy valószínűséggel a hagyományos tükörről való lemondás is könnyen fog menni. A klasszikus tükrök azért vélhetően még egy ideig láthatóak lesznek az útjainkon, mint az összevegyített CD lemezek a benzinkutak akciós falán, de ami biztos, hogy egyre kevésbé lesz kuriózum, ha egy-egy új járművön a régi tükrök helyén már csak az apró kamerák lesznek láthatók.
Előző cikkünkben megismertettük a speciális tűzvédelemre felmerülő igényt járműipari és egyéb ipari környezetben, valamint az ezen ágazatokban létező tűzoltási technológiákat. Ezen gondolatmenet mentén jutottunk el a napjainkban leghatásosabb járműipari tűzoltási technológiához, a nagynyomású, vízpárás, beépített, automata tűzoltórendszerhez.
Innovatív járműtűzvédelem MagyarországonA J&J (PSV) Magyarország Kft. és jogelődje, 20 éves, a járműgyártásban eltöltött fennállásából kifolyólag, jelentős szakmai tapasztalattal rendelkezik a járműtűzvédelem területén. Gépjárművekbe, munkagépekbe telepített tűzoltó berendezésekkel ténylegesen 2008-tól foglalkozik. 2010 óta, a nemzetközileg elismert FOGMAKER INTERNATIONAL AB. kizárólagos Magyarország-i képviselete. Az eltelt időszakban több mint 500 darab oltórendszert terveztünk és építettünk be járművekbe, munkagépekbe és ipari berendezésekbe.